Categorii

Producatori

Coloana Legrand

Newsletter

Fibra optica

In aceasta categorie sunt  2948  produse
Fibra optica

O gama completa de soluţii de fibra optica Nexans - LANmark, 3M -Volition si Optronics este disponibila pentru diferite nivele de performanţă şi construcţii, pentru a satisface orice cerere indiferent de condiţiile de mediu.
Solutiile LANmark, Volition si Optronics oferă flexibilitate şi scalabilitate pentru intercomunicatii in campus şi cladiri, aplicaţii orizontale de cablare, cablari in "data centers" si "storage area network".

Fibra optica este o fibra transparenta, facuta din sticla sau plastic, prin care se pot transmite semnale luminoase. Fibra optica este folosita frecvent in telecomunicatii, deoarece permite transmiterea informatiilor pe distante mai lungi si in cantitati mai mari decat cablurile metalice. Un alt avantaj al fibrei optice este acela ca este "imuna" la interferentele electromagnetice si semnalele transmise au pierderi mici. Fibra optica este contruita dintr-un miez transparent acoperit cu un material cu un indice de refractie mic. Astfel intreg semnalul luminos este pastrat in interiorul miezului, datorita reflectiei totale.

Mai multe

Subcategorii

  • Adaptori FO

    In aceasta categorie veti gasi adaptori pentru conectori fibra optica. Acestia sunt utilizati in patch panel-uri si cutii de distributie si fac legatura intre conectorul care este la capatul fibrei si patch-cord-ul de legatura cu echipamentul activ. Sunt impartiti in functie de tipul lor (SC, LC, FC, ST, MTRJ, E2000, Hibrid, etc.), tipul fibrei (singlemode si multimode) si numar de conexiuni (simplex, duplex sau quad). Este recomandat sa folositi echipamente pasive FO din aceeasi gama (cablu, pigtail-uri, conectori, adaptori, patch panel-uri, patch cord-uri). Va recomandam sa utilizati filtrele de produs.

  • Cabluri fibra optica

    In aceasta sectiune puteti gasi o mare varietate de cabluri de fibra optica destinate realizarii unor legaturi de mare viteza intre doua locatii distante (singlemode - orice lungime) sau in campus (multimode - max 1000m). Aceste cabluri pot fi sortate dupa: - producator, - destinatia instalarii, - capacitatea cablului, - tipul fibrei - tipul mantalei exterioare. Pentru a realiza acest lucru repede si usor va sugeram sa utilizati filtrele de produse.

  • Conectori fibra optica

    In aceasta categorie conectorii pentru fibra optica sunt structurati in functie de modalitatea de conectare( Hotmelt, anaerobic, mecanica), modelul lor( ST, LC,SC,FC, VF45), tipul lor( PC,UPC si APC ) si tipul fibrei (multimode sau singlemode ). Va recomandam sa utilizati filtrele de produse pentru o cautare mai usoara.

  • Cutii de distributie FO

    Cutiile de distributie sunt utilizate pentru conectarea fibrei optice in diferite puncte terminale ale retelei sau realizarea unor puncte de distributie. Sunt disponibile cutii cu mai multe variante de adaptori.

  • Fibrlok System

    Sistem mecanic de conectare fibra optica ce poate fi folosit la patch panel, cutii de splice

  • Preconectorizate fibra optica

    Această solutie permite implementarea rapidă a reţelei şi elimină cerintele de pregatire de specialitate, consumabile si scule de conectare. Fiecare ansamblu este dezvoltat si fabricat de inginerii cu specializare in fibra optica, la cerinţele individuale ale clientului: lungimea cablului, tipul de conector, numarul de fibre. Sistemul este alcatuit din 3 parti: - cablul FO preconectat - modulul MPO - patch panel-ul modular Pentru o cautare mai usoara si mai rapida, va recomandam utilizarea filtrelor.

  • Patch panel fibra optica

    O mare varietate de patch panel-uri de fibra optica pentru mica, medie si mare densitate, fixe, cu sine, modulare si unghiulare ( data center), neechipate, echipate doar cu adaptori sau echipate complet.

  • Patch guide

    Patchguide-urile si blank-urile sunt necesare si foarte utile pentru gestionarea tuturor patchcord-urilor din rack

  • Patch cord fibra optica

    Patchcord-urile de fibra optica pot fi simple sau duble, in functie de link-ul folosit (cu o fibra sau cu 2), singlemode sau multimode. De asemenea se impart si dupa tipul de conector folosit (PC, UPC sau APC). Pentru o cautare mai usoara si mai rapida, va recomandam utilizarea filtrelor.

  • Pigtail fibra optica

    Pigtail-urile reprezinta o solutie de terminare a unui link de fibra. Lipirea pigtail-ului de capatul fibrei se face prin fuziune. La alegerea pigtail-ului trebuie sa stim ce fel de fibra este instalata (multimode OM1,OM2,OM3 sau OM4 - singlemode OS1 sau OS2) si modelul conectorului ( SC, ST, FC, LC, MTRJ...) tipul conectorului ( PC , UPC sau APC). In functie de tipul conectorului pigtail-ului se vor alege adaptorii pentru parch panel si patch cord-urile. Va recomandam utilizarea filtrelor de produs.

  • Prize fibra optica

    Prize pentru fibra optica cu instalare ingropat, aparent sau pe canal de cablu.

  • Accesorii si truse de sudura

    Aceste accesorii se folosesc impreuna cu trusele de sudura la realizarea conexiunilor in punctele terminus ale fibrei.

  • Accesorii patch & cutii de distributie

    Aceste accesorii se folosesc echiparea patch panel-urilor si cutiilor de distributie in vederea protejarii jonctiunilor de fibra realizate. Printre acestea sunt: casete splice, suport pentru protectii, tub de protectie, protectie termoretractabila pentru jonctiune de 45 si 60mm, blank pentru porturi nefolosite ... samd


produse per pagina

produse per pagina